הנכס שלך שווה יותר: כל מה שצריך לדעת על התחדשות עירונית

דניאל דותן

איך מקדמים פרויקט פינוי בינוי? מהם האתגרים הצפויים בתהליך וכיצד מתמודדים איתם? בכירי זרוע הנדל"ן והיזמות של קבוצת שפיר הנדסה עושים לנו סדר ומסבירים לנו איך מוציאים לדרך פרויקט התחדשות עירונית שלב אחר שלב

התחדשות עירונית היא חלק בלתי נפרד כיום מעולם הנדל"ן, כאשר יותר ויותר דיירים בבניינים ישנים מתאגדים יחד לביצוע פרויקטים של פינוי בינוי לחיזוק המבנה והשבחתו, הגדלת שטח הדירה והעלאת ערך הנכס.

מכיוון שמדובר בשחקנים רבים המשלבים כוחות לביצוע פרויקטים של התחדשות עירונית – רשויות, יזמים, קבלנים, עורכי דין, מהנדסים, אדריכלים, מנהלי פרויקטים, וכמובן הדיירים, הפרויקטים הללו הם מורכבים מאוד, מעוגנים בחוזים עבי כרס ורגולציה מסובכת, ולכן, נדרשת הבנה ועומק בתהליכי התחדשות עירונית, בשלבים השונים ובאתגרים שעשויים לצוץ בכל שלב ושלב.

בחירת חברה יזמית איכותית המנוסה בתחום ההתחדשות העירונית ופינוי בינוי, שתבצע את הפרויקט שלכם, היא אחד המרכיבים החשובים והקריטיים ביותר להצלחת הפרויקט. קבוצת שפיר הנדסה היא חברה וותיקה ומנוסה הפועלת מזה 50 שנה בייזום ובניה ועומדת מאחורי אלפי יחידות דיור באזורים שונים ברחבי הארץ. הקבוצה מאגדת תחתיה בין היתר, את תחום הבנייה למגורים ופרויקטים בתחום התחדשות עירונית  – פינוי בינוי. שפיר מהווה  One Stop Shop לפרויקטי בניה: יזם, קבלן ותשתית – הכל במקום אחד, ומעניקה ללקוחותיה את הביטחון הנדרש באמצעות חיבור אפקטיבי בין מומחיות ומקצועיות של שנים. בכירי חברת שפיר נרתמו לעשות לנו סדר בעולם הכולל של ההתחדשות העירונית.

מה חשוב לדעת לפני שיוצאים לדרך?

בטרם יוצאים לפרויקט של התחדשות עירונית, חשוב שהדיירים יבינו את ההבדלים בין הפרויקטים השונים (תמ"א 38 ופינוי בינוי), מהן הזכויות המגיעות לדיירים במסגרת הפרויקט, מה הרוב הדרוש כדי להתקדם בפרויקטים, מהם תהליכי הארגון והביצוע, ומה הדיירים יקבלו במסגרת הפרויקט.

ההבדל בין פרויקט פינוי בינוי ומהו תמ"א 38?

פרויקט פינוי בינוי מבוצע במטרה לשדרג אזור עירוני ישן ולהפכו לאזור מגורים חדש על מנת לשפר את הדיור ואיכות החיים של הדיירים. בפרויקט פינוי בינוי, היזם מממן חלופת דיור לדיירים בזמן שהבניינים הישנים נהרסים ובמקומם נבנים בנייני מגורים חדשים בהם הדיירים יקבלו דירות חדשות.

תמ”א 38 היא תכנית מתאר ארצית לחיזוק מבנים בפני רעידות אדמה, אשר אושרה באפריל 2005 ובמסגרתה נקבעו הנחיות הקובעות את המסגרת הסטטוטורית שתאפשר מתן היתרי בנייה מכוחה, וכן הוגדרו תמריצים (כגון תוספות בנייה) שיעודדו בעלי מבנים לחזק אותם ויאפשרו את החיזוק מבחינה כלכלית.  

מה מקבלים הדיירים במסגרת פרויקט פינוי בינוי?

בפרויקט פינוי-בינוי, דיירי הבניינים בבניינים הקיימים (הישנים) עוברים לגור בדיור חלופי במימון היזם עד לסיום הפרויקט. הבניינים הישנים נהרסים ונבנים במקומם בנייני מגורים חדשים. הדיירים מקבלים בסיום הפרויקט דירות חדשות וגדולות יותר, בעלות מפרט טכני חדש ותוספות, וכן התחדשות השכונה והתשתיות. ללא כל עלות מצדם, הדיירים מעלים את ערך הדירה שלהם וזוכים באיכות חיים טובה יותר".

השלבים בפרויקט התחדשות עירונית: פינוי בינוי

שלב 1: איתור פרויקט פינוי בינוי

בשלב הראשון רשות מקומית וממשלתית מכריזה על אזור כמיועד לפרויקט פינוי בינוי או לחילופין, חברה יזמית מאתרת אזור מתאים לפרויקט של פינוי בינוי ומגישה הצעה לרשויות להכריז על האזור כמתאים לפרויקט. כאשר מתקבל אישור לפרויקט ניתן לצאת לדרך, לשלבים הבאים.

שלב 2: קבלת הסכמה והתאגדות הדיירים

בשלב השני, החברה היזמית מציגה בפני הדיירים את הפרויקט שאושר ומבקשת את הסכמתם לביצוע הפרויקט. דיירי הבניין שהסכימו עקרונית יתאגדו יחד להנעתו. הדיירים יקיימו ישיבה כדי לבחון את הנכונות של כולם לביצוע פרויקט פינוי בינוי.

במידה ובפגישה תתגלה נכונות של רוב הדיירים, יוסמך ועד מטעם הדיירים שיהיה אחראי להנעת הפרויקט, לבחירת אנשי מקצוע לביצוע ופניה ליזמים פוטנציאליים. חברי הועד אינם אחראיים להצלחת הפרויקט ואין עליהם חבות כספית. הם מייצגים את הדיירים ועליהם להתנהל בשקיפות מלאה ולעדכן את כל הדיירים בפרויקט בכל שלב ושלב.

שלב 3: מינוי אנשי מקצוע לפרויקט

בשלב השני, חברי הועד ימנו את אנשי המקצוע שיבצעו את הפרויקט וילוו אותו: מינוי עורך דין מתמחה בפרויקטים של התחדשות עירונית ומפקח בנייה שילווה את בעלי הדירות החל משלב בחירת היזם ועד לסיום שנת הבדק.

שלב 4: מינוי החברה היזמית לביצוע הפרויקט

שלב זה הוא קריטי, שכן החברה היזמית היא זאת שמבצעת בפועל את הפרויקט מתחילתו ועד סופו. בחירת היזם נעשה לרוב באמצעות עורך הדין שנבחר מטעם הדיירים לפרויקט. היזם הנבחר נבחן היטב ע"י עורך הדין שבודק את היכולות שלו, הערבויות והבטוחות שיעמיד לפרויקט, הניסיון של היזם בתחום ההתחדשות העירונית והצלחה בפרויקטים קודמים. היזם נבחר דרך "מכרז" בו נבחנים מספר יזמים פוטנציאליים לביצוע הפרויקט, התאמתם לפרויקט הספציפי, היציבות הפיננסית שלהם, המלצות, בטוחות, ועוד.

מומלץ וחשוב לבחור בחברה יזמית אמינה ומקצועית, בעלת ניסיון בפרויקטים של פיתוח, בנייה ומגורים עם בסיס כלכלי יציב, הכוללת צוות מקצועי זמין ונגיש לצרכיהם של הדיירים.

לאחר בחירת היזם, מתחיל מו"מ לעריכת ההסכם הסופי שיכלול את כל הסעיפים המשפטיים לגבי הפרויקט, ינוסח ויעוגן משפטית.

שלב 5: אישורים לפרויקט

לאחר החתימה על ההסכם, החברה היזמית המבצעת את הפרויקט פועלת להשגת האישורים והיתרי הבניה מהרשויות המקומית, וכן זכויות בניה להבטחת הרווחיות.

שלב 6: פינוי הדיירים והריסת המבנים הישנים

עם קבלת כל האישורים, הדיירים עוברים לגור בדירותיהם החלופיות והעבודה בשטח מתחילה. הבניינים הקיימים נהרסים ובמקומם מתחילים לבנות בניינים חדשים.

שלב 7: קבלת הדירה

עם תום הבניה, הדיירים מקבלים את המפתחות. כל דייר עובר לגור בדירה שהובטחה לו בבניין החדש. את הבניינים הישנים הבלויים מחליפים כעת בניינים חדשים בבניה מודרנית עם תשתיות חדשות ואיכותיות. הדיירים נהנים מהעלאה משמעותית של ערך הנכס שלהם והעלאת איכות החיים.

איך בוחרים יזם לפרויקט פינוי בינוי?

הצלחתו של פרויקט התחדשות עירונית תלוי בראש ובראשונה, ביזם המבצע ולכן, חשוב מאוד לבדוק את האיכויות של החברה היזמית, הניסיון שלה בפרויקטים דומים, העמידה בזמנים, ההמלצות על החברה, האיתנות הפיננסית שלה, הערבויות והביטחונות. חברת שפיר היא מומחית בתחום ההתחדשות עירונית, ומביאה עמה ידע ומקצועיות של שנים. זו חברה גדולה בעלת איתנות כלכלית, הכוללת צוות מומחים בתחום הפינוי בינוי ואת כל הדרוש לפרויקט במרוכז תחת מקשה אחת. חברת שפיר מעניקה לדיירים את הביטחון לו הם זקוקים ונגישה עבורם בכל שלב ושלב. בנוסף, לחברה קשת בעלי מקצוע איכותיים ביותר לפרויקט אשר מבטיחים את הצלחתו. הליווי של חברת שפיר לאורך כל התהליך, הגב הכלכלי היציב שלה והעובדה שהחברה היא גם יזם וגם קבלן, הכל במקום אחד – באים לידי ביטוי בהצלחת הפרויקטים לאורך זמן ובשביעות רצונם של הדיירים.

הצלחתו של פרויקט התחדשות עירונית תלוי בראש ובראשונה, ביזם המבצע ולכן, חשוב מאוד לבדוק את האיכויות של החברה היזמית, הניסיון שלה בפרויקטים דומים, העמידה בזמנים, ההמלצות על החברה, האיתנות הפיננסית שלה, הערבויות והביטחונות.

מתעניינים בפינוי בינוי או בדירה
באחד מהפרוייקטים שלנו?

בואו לקבל הצעה משתלמת במיוחד. נשמח לעמוד לרשותכם בכל עת

ט.ל.ח | כל הזכויות שמורות © שפיר מגורים

Site By | SHOWCASE